Około 20 000 sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 produkowanych przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. trafi wkrótce na wyposażenie Wojska Polskiego.
4 grudnia br. podpisana została umowa na zakup tej broni, a dostawy planowane są już od 2019 roku.
Dzięki nowemu kontraktowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.
– Wczoraj podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej dwudziestu tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni. Dodatkowo szef MON wręczył dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu.
– Jesteśmy dumni, że w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj podpisaliśmy kontrakt na dostawę pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego. Pistolet ten jest ukoronowaniem projektów rozwojowych realizowanych przez naszą spółkę – podkreślił prezes zarządu Fabryki Broni Adam Suliga.
Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.
W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.
Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-15 i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.