Delegacja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO gościła przez dwa dni w Polsce w ramach 106. edycji Seminarium Rose-Roth. Celem Seminarium było promowanie dialogu, wspieranie wartości demokratycznych, nadzoru parlamentarnego, wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk państw członkowskich oraz państw partnerskich i stowarzyszonych NATO. Fabryka Broni jest jedynym zakładem zbrojeniowym, które przedstawiciele ZP NATO odwiedzili w Polsce.
- Wizyta członków Zgromadzenia Parlamentarnego NATO jest dla nas wielkim zaszczytem oraz dowodem na znaczenie naszego zakładu w krajowym i europejskim przemyśle zbrojeniowym. Umacnia to nasze przekonanie, że stanowimy kluczowy element systemu bezpieczeństwa państwa, który musi funkcjonować bez zarzutu, oferując najwyższej jakości zaplecze sprzętowe – mówi Seweryn Figurski, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Goście mieli okazję obejrzeć nowoczesny park maszynowy, który w ostatnich latach został zbudowany w ramach rozwoju zdolności produkcyjnych i w odpowiedzi na rosnące zamówienia krajowe oraz eksportowe.
- Ostatnie lata to intensywny rozwój naszej spółki mający przede wszystkim na celu podniesienie zdolności produkcyjnej zakładu. Za nami pierwszy etap – zakup maszyn i urządzeń. Przed nami rozbudowa infrastruktury zakładowej, w tym m.in. budowa nowego budynku biurowo-produkcyjno-magazynowego – podsumowuje Jakub Czułba, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Delegaci mieli także okazję obejrzeć produkowaną w zakładzie broń oraz wypróbować ją w praktyce na strzelnicy.
- Żyjemy w dynamicznych czasach, w których przemysł zbrojeniowy przeżywa rozwój, a nasza armia, podobnie jak i pozostałe, przechodzi duże zmiany, także w kwestii uzbrojenia. Wizyta przedstawicieli ZP NATO daje nam możliwość pokazania, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, mamy duży potencjał produkcyjny i możemy konkurować z firmami z całego świata – dodaje Daniel Wilk, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Organizacja Seminarium umożliwiła parlamentarzystom Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zapoznanie się z polską perspektywą i pozwoliła lepiej zrozumieć wyzwania, z którymi mierzą się kraje położone w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu zbrojnego, wywołanego agresją rosyjską na terytorium suwerennej Ukrainy.