Jakie są korzyści z zatrudniania żołnierzy WOT? W jaki sposób udoskonalić współpracę na linii: pracodawcy – żołnierze? Te i wiele innych zagadnień poruszonych zostało podczas spotkania Dowódcy 6MBOT z pracodawcami i podmiotami współpracującymi z Brygadą.
Spotkanie odbyło się w środę, 19 kwietnia, w Fabryce Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. i wzięli w nim udział pracodawcy zatrudniający żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie bez powodu spotkanie zorganizowano w Fabryce Broni w Radomiu, która jest strategicznym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Produkowany tam MSBS GROT to podstawowy karabinek używany przez żołnierzy. Wyposażenie terytorialsów uzupełnia kolejny produkt fabryki, którym jest pistolet VIS 100.
Jednym z najważniejszych założeń służby w WOT jest dążenie do bezkonfliktowego połączenia obowiązków pracownika ze służbą wojskową. Dlatego też dla dowództwa 6 MBOT niezwykle ważna jest dobra współpraca pracodawców z wojskiem.
– Aspektem, który wpływa na rozwój 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, jest zrozumienie przez pracodawców naszych żołnierzy, specyfiki pełnionej przez nich służby, a także misji i zadań WOT – mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i podkreśla: – To dzięki przychylności pracodawców nasi żołnierze mogą rozwijać swoje rzemiosło wojskowe, wspierać lokalną społeczność, a jednocześnie pracować.
Obok wymiany spostrzeżeń i doświadczeń spotkanie było również okazją do zapoznania się ze strukturą Brygady, formami służby, jak równię korzyściami, jakie przynosi służba w formacji. Nie zabrakło również okazji do podziękowań i wręczenia pamiątkowych dyplomów dla pracodawców zatrudniających żołnierzy 6MBOT. Natomiast dzięki uprzejmości Fabryki Broni, pracodawcy z Mazowsza zatrudniający żołnierzy OT wzięli udział wizycie studyjnej, która odbyła się na terenie zakładu. W ramach spotkania osoby reprezentujące firmy mogły także poznać plan rozwoju radomskiej Fabryki Broni, nowoczesne technologie stosowane przez zakład w procesie wytwarzania broni strzeleckiej oraz produkty „Łucznika”.
– Dotychczasowa współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej przebiega bardzo dobrze. Cieszy nas, że żołnierze doceniają broń produkowaną w radomskim zakładzie. Fakt, że mogliśmy zaprezentować proces produkcyjny naszych wyrobów także pracodawcom zatrudniającym żołnierzy OT pozwala zbliżyć do siebie te środowiska i podkreślić, że zaangażowanie przedsiębiorców w tak ważną sprawę, jaką jest pomoc polskiemu społeczeństwu w razie zagrożenia, jest nieocenione – mówi dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.