Zaangażowanie krwiodawców z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom oraz organizacja i propagowanie idei krwiodawstwa przez działający przy niej Klub HDK PCK zostały dostrzeżone i docenione przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, który przyznał Spółce Medal 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Medal został przyznany w uznaniu długoletnich zasług na rzecz honorowego krwiodawstwa, niesienia bezinteresownej pomocy w postaci niezastąpionego leku, jakim jest krew, działalności w Ruchu Honorowych Dawców Krwi oraz propagowania szczytnych idei Polskiego Czerwonego Krzyża.
Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Odznaczenie, w imieniu Zarządu Fabryki Broni „Łucznik”-Radom, odebrał Michał Kowalczyk, dyrektor ds. produkcji.
Ruch HDK PCK tworzą honorowi dawcy krwi – członkowie i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża skupieni m.in. w Klubach HDK PCK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki.
Klub HDK PCK przy Fabryce Broni funkcjonuje od 14 lat. Obecnie zrzesza 47 członków. Wielu z nich może poszczycić się prawdziwie rekordowymi donacjami, tak jak Jacek Bartczak, który na koncie ma ponad dziewięćdziesiąt litrów oddanej krwi.
- Jest to prawdziwy zaszczyt i duma, że wśród pracowników Fabryki Broni jest tylu honorowych krwiodawców- mówi Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom dr Wojciech Arndt.- Spółka od wielu lat wspiera ideę honorowego krwiodawstwa, a zrzeszeni w fabrycznym klubie pracownicy są najlepszym przykładem jej realizacji w życiu codziennym.
Pierwszym i jak do tej pory jedynym prezesem „łucznikowskiego” HDK był wieloletni pracownik fabryki Andrzej Obuch, który w tym roku odchodzi na emeryturę. Jego obowiązki w klubie przejmie do czasów wyborów nowego zarządu Rafał Patyk, mistrz jednego z wydziałów zakładu i jednocześnie kandydat na nowego prezesa klubu.
Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy operacjach i przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.