Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. przez kolejny sezon będzie wspierała piłkarzy radomskiej „Broni”. Zawodnicy grający w biało-czerwono-niebieskich barwach mogą nie tylko liczyć na doping, ale i wsparcie finansowe.
Współpraca z Radomskim Klubem Piłkarskim 1926 „Broń” stało się już tradycją Fabryki Broni. Powstały z inicjatywy pracowników zakładu jeszcze w latach 20. XX w. klub działa do dziś. Obecnie występuje w III lidze.
– Fabryka Broni „Łucznik” – Radom na stałe wrosła w krajobraz Radomia i regionu radomskiego, z którymi od dawna jest utożsamiana. Wie, jak ważną misję społeczną ma w związku z tym do zrealizowania i oprócz swojej docelowej działalności, jaką jest produkcja broni, angażuje się w ważne działania podejmowane w środowisku lokalnym. Wspiera między innymi i promuje środowisko sportowe, w tym Radomski Klub Piłkarski 1926 „Broń”, który powstał z inicjatywny pracowników zakładu na początku XX wieku – mówi dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.
Najstarszy klub w Radomiu
RKP 1926 „Broń” Radom – polski klub piłkarski z Radomia, założony 21 marca 1926 r. W 1957 oraz w latach 1979–1989 występował w II lidze (zaplecze ekstraklasy), zaś w 1981 awansował do 1/8 finału Pucharu Polski. Najwyższym osiągnięciem piłkarzy stało się zajęcie 3. miejsca w II lidze (gr. wschodnia) w sezonie 1979/1980.
Historia najstarszego klubu piłkarskiego w Radomiu jest mocno związana z Fabryką Broni. Klub, który w tym roku obchodzi 97-lecie istnienia, powstał z inicjatywy pracowników fabryki. Już w latach 20. i 30. XX wieku, wysiłkiem całej załogi, która opodatkowała się w wysokości 0,5 proc. od zarobków, w Radomiu został zbudowany stadion sportowy.
Klub od początku istnienia był wielosekcyjny, ale to piłka nożna cieszyła się największym zainteresowaniem kibiców. „Broń” największe sportowe sukcesy osiągnęła w latach powojennych. W latach 50. klub przez rok występował w II lidze, a pod koniec lat 70. i na początku 80. należał do najlepszych ekip występujących na zapleczu ekstraklasy.
W „Broni” swoją karierę piłkarską rozpoczynali przyszli reprezentanci Polski i uczestnicy europejskich pucharów: Tomasz Dziubiński (2 mecze w kadrze narodowej, pierwszy Polak, który zdobył gola w Lidze Mistrzów), Kazimierz Przybyś (dwukrotny reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata w 1986), Rafał Siadaczka (17 spotkań i 2 bramki w reprezentacji kraju, trzykrotny mistrz Polski).
„Broń” Radom dziś
Trzecioligowa „Broń” występuje w grupie mazowieckiej. Obecnie bierze udział w Forbet Pucharze Polski. Rozegrany 29 marca br., w pierwszej rundzie, mecz wygrała aż 9:0 z Ursusem Warszawa. Życzymy, aby kolejne spotkania kończyły się równie znakomitymi wynikami!
„Broń” Radom kojarzona jest obecnie także z Akademią Piłkarską, jedną z najlepszych szkół sportowych na Mazowszu, szczycącą się dobrymi wynikami w szkoleniu dzieci i młodzieży. O ich dobrą formę i umiejętności dbają zaś trenerzy, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby efektywnie kształcić być może przyszłych zawodników kadry Polski.